Psychoterapia online – jak wygląda i kiedy warto skorzystać z terapii online?

Oferta psychoterapii online oraz pomocy psychologicznej

Psychoterapia online – jak wygląda i kiedy warto skorzystać z terapii online?

Psychoterapia online zyskuje coraz większą popularność. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ pomoc psychologiczna online ma wiele zalet. Jednak czy terapia online jest równie wartościowa, co ta w gabinecie? W tym artykule dowiesz się, jak wygląda psychoterapia online, czy działa, jak się do niej przygotować oraz kiedy warto z niej skorzystać.

Czym jest psychoterapia online

Psychoterapia online jest de facto tym samym, co psychoterapia w gabinecie. Opiera się na rozmowie, zadawaniu pytań i wykorzystywaniu technik terapeutycznych. Główna różnica polega na tym, że w przypadku pomocy psychologicznej online Klient i terapeuta znajdują się w dowolnie oddalonych lokalizacjach i komunikują się ze sobą za pośrednictwem internetu.

Ten fizyczny dystans może być dla wielu osób okazją, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Pomimo, że coraz więcej osób dostrzega w spotkaniach z psychologiem szansę na zmianę swojego życia, dla niektórych taka wizyta może wiązać się z dużym stresem i wątpliwościami. To całkiem normalne, dlatego spotkanie online w domowych i bezpiecznych warunkach, może ułatwić wykonanie pierwszego kroku.

osoba korzystająca z psychoterapii online, rozmowa przez Skype
Psychoterapia online

W przeszłości terapia online nie była aż tak popularna, jednak sytuacja diametralnie się zmieniła w wyniku pandemii. Przyczyniła się ona w znacznym stopniu do rozwoju usług z zakresu pomocy psychologicznej online. Również środowisko psychologiczne, które było do tej pory sceptycznie nastawione do pracy zdalnej, zmieniło swoje nastawienie.

Dziś bez problemu znajdziemy wielu specjalistów, którzy oferują pomoc psychologiczną przez internet swoim Klientom. Kiedy więc warto z niej skorzystać?

Terapia online – dla kogo

To, czy zdecydujemy się na terapię online, powinno zależeć od naszych indywidualnych potrzeb. Są osoby, które preferują pomoc psychologiczną online, ale są też takie, które wolą się spotkać twarzą w twarz. Obie opcje są dobre.

W jakich sytuacjach psychoterapia online może okazać się dobrym rozwiązaniem? Z pewnością dla osób, które mieszkają za granicą albo często podróżują. Pozwoli im to na skorzystanie ze spotkań w ojczystym języku, co pozytywnie wpłynie na proces terapeutyczny. Pomoc psychologiczna online umożliwia również dostęp do szerokiej grupy specjalistów na terenie całego kraju (a nawet świata). Możemy więc podjąć współpracę z osobą, na której szczególnie nam zależy, niezależnie od dzielącego nas dystansu. Jest to szczególnie cenne jeśli w twoim miejscu zamieszkania nie ma wielu specjalistów.

Część osób docenia również wygodę odbycia spotkania w swoim domu w bezpiecznych warunkach, a inni zwracają uwagę na oszczędność czasu, który by poświęcili m.in. na dojazdy.

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Wirtualny kontakt z psychologiem ma prawo budzić pewne obawy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy psychoterapia online jest skuteczna i czy warto z niej skorzystać.

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, psychoterapia online jest skuteczna.

Badania naukowe potwierdzają, że nie ma znaczących różnic między skutecznością psychoterapii online oraz tej w gabinecie. Poniżej zamieszczam przykładowe badania potwierdzające skuteczność terapii psychologicznej online:

  1. A comparison of electronically-delivered and face to face cognitive behavioural therapies in depressive disorders: A systematic review and meta-analysis: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2589537020301863
  2. Effectiveness of Online Psychotherapy in Managing Mental Health Problems During The Covid -19 Pandemic: A Systematic Review: https://www.sjik.org/index.php/sjik/article/view/758/542
  3. Internet-based versus face-to-face cognitive-behavioral intervention for depression: A randomized controlled non-inferiority tria: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032713005120
Konsultacje i terapia online, Adrian Okoń
Adrian Okoń – psycholog online

Zalety terapii psychologicznej online

  1. Psychoterapia online umożliwia odbycie spotkania z dowolnego miejsca na ziemi.
  2. Dostęp do najlepszych specjalistów – korzystając z pomocy psychologicznej online nie trzeba się już ograniczać do wyboru psychologa czy terapeuty w swoim miejscu zamieszkania.
  3. Oszczędność czasu – korzystając z terapii online, oszczędzamy czas, który zostałby przeznaczony np. na dojazdy.
  4. Łatwiej wykonać pierwszy krok – dla niektórych osób spotkanie z psychologiem może być stresującym i blokującym doświadczeniem. Psychoterapia online w domowych i bezpiecznych warunkach może im to ułatwić.
  5. Potwierdzona skuteczność -badania dowodzą, że terapia psychologiczna online jest tak samo skuteczna, jak ta w gabinecie.
  6. Łatwiej znaleźć czas – terapia przez internet umożliwia odbycie spotkania w dogodnym dla nas terminie. Z powodu pracy czy innych obowiązków możemy mieć potrzebę aby odbyć wizytę we wczesnych godzinach rannych bądź wieczornych.
  7. To również ułatwienie dla psychologa pracującego online, który może zaoferować bardziej elastyczne terminy swoim Klientom.
  8. Dla osób doświadczających takich trudności jak np. fobia społeczna czy nieśmiałość pomoc psychologiczna online może umożliwić wykonanie pierwszego kroku.
  9. Możliwość skorzystania z terapii online przez osoby przebywające poza granicami kraju. Kiedy np. są w trakcie urlopu, wyjazdu służbowego czy stale mieszkają w innym państwie.
  10. Dostęp do pomocy psychologicznej online dla osób, których sytuacja uniemożliwia albo znacznie utrudnia przemieszczanie się np. z powodu wieku, choroby czy niepełnosprawności.

Wady psychoterapii online

Powyżej mogłeś zapoznać się z wieloma zaletami pomocy psychologicznej online. Jakie są jednak jej wady? Jedną z nich jest wymóg posiadania komfortowego miejsca do rozmowy.

Spotkanie z psychologiem online wymaga osobnego pomieszczenia, które zapewni człowiekowi ciszę oraz poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak do naszego pokoju co chwilę będą zaglądać zaciekawione dzieci albo pojawią się w nas obawy, że nasz partner / – ka usłyszy naszą rozmowę – psychoterapia online się nie sprawdzi.

Czasem też możemy mieć po prostu wewnętrzne poczucie, że spotkanie w gabinecie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, niż terapia online, i jest to jak najbardziej w porządku. Dlatego dokonując wyboru formy spotkania, warto kierować się własną sytuacją oraz potrzebami.

Psychoterapia online – czego potrzebujesz?

Do odbycia spotkania potrzebujesz:

  • komputer,
  • dostęp do internetu,
  • kamera internetowa oraz mikrofon.

W niektórych uzasadnionych sytuacjach spotkanie może odbyć się również telefonicznie.

Terapia online – jak się przygotować?

Jeśli zdecydujesz się na pomoc psychologiczną online, warto zadbać o kilka elementów, które usprawnią spotkanie ze specjalistą.

Terapia online w odpowiednich warunkach, stanowisko i sprzęt
Jak się przygotować do terapii online

1. Wybór miejsca – zadbaj, aby przestrzeń, w której odbędziesz spotkanie, zapewniła ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wskazany jest wybór osobnego pomieszczenia, do którego podczas sesji online z psychologiem nikt nie będzie zaglądał. Ważne jest również, byś mógł / -a swobodnie rozmawiać o swojej sytuacji. Ma to ogromne znaczenie w przypadku korzystania z pomocy psychologicznej online.

2. Test sprzętu – przed spotkaniem warto sprawdzić swój mikrofon i kamerę, aby się upewnić, że wszystko działa. Pozwoli ci to na zaoszczędzenie cennego czasu, który w przypadku trudności zamiast na rozmowę, byłby przeznaczony na konfigurację urządzeń.

3. Test internetu – w tym wypadku również upewnij się, że łącze internetowe, które posiadasz, pozwoli ci na płynną pracę. Jeśli wiesz, że często są z nim problemy, warto poszukać wcześniej awaryjnego rozwiązania, aby terapia online przebiegła bez zakłóceń.

4. Wyciszenie przed i po spotkaniu – spotkanie z psychologiem online często dotyczy ważnych dla nas kwestii. Zaplanowanie przed i po wizycie 5-10 minut dla siebie, pozwoli ci się wyciszyć i poukładać myśli.

5. Notatki – jeśli w trakcie spotkania z psychologiem chciałbyś / -abyś robić notatki, przygotuj wcześniej kartkę i coś do pisania.

Pomoc psychologiczna online – zapraszam na spotkanie

Jeśli czujesz, że spotkanie z psychologiem online jest dla ciebie – zapraszam do kontaktu. Mogę ci pomóc w uporaniu się z bieżącymi trudnościami, wprowadzeniu zmian w swoim życiu czy w zaplanowaniu i osiągnięciu konkretnych celów.

Psycholog online (Sopot) – Adrian Okoń

Jestem dyplomowanym psychologiem, a także certyfikowanym coachem. Jako psycholog pracuję w podejściu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jest to nurt terapii krótkoterminowej, w ramach którego pomagam swoim Klientom określić, jakie zmiany chcieliby wprowadzić w swoim życiu, a następnie wspólnie szukamy rozwiązań, które pomogą im uzyskać oczekiwane rezultaty.

Koło ratunkowe jako symbol pomocy psychologicznej online, terapia online za pomocą komputera
Pomoc psychologiczna online

Pracując w tym podejściu, pomagam również w odkryciu swojego potencjału, a także w odzyskaniu wiary w siebie. Więcej o tym, czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, możesz przeczytać tutaj:

Jestem także członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP), a także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR). Z certyfikatami poświadczającymi moje kompetencje możesz zapoznać się na tej stronie:

Spotkania online oraz w gabinecie

Na co dzień jako psycholog pracuję z Klientami stacjonarnie w gabinecie w Sopocie, ale także z osobami, które preferują korzystanie z pomocy psychologicznej online. Jednym z powodów jest fizyczny dystans, który uniemożliwia spotkanie stacjonarne. Dotyczy to osób mieszkających w innej części Polski, albo tych, które przebywają za granicą.

Czasem Klienci decydują się również na spotkanie online ze względu na dużą ilość obowiązków czy po prostu większy komfort takich spotkań.

Oferuję możliwość spotkań w ramach:
  • konsultacji psychologicznych (konsultacja online, stacjonarnie)
  • terapii w podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach (terapia online, stacjonarnie),
  • oraz coachingu (coaching online, stacjonarnie)

Jak wygląda terapia online w praktyce?

Konsultacja czy terapia online przebiega tak samo, jak spotkanie w gabinecie. Jeśli chciałbyś się więcej dowiedzieć, czego spodziewać się na takim spotkaniu – możesz przeczytać o tym tutaj:

W przypadku pomocy psychologicznej online wymagany jest dodatkowo program, za pomocą którego będziemy mogli się komunikować. Współpracując ze mną, sesja może się odbyć poprzez Google Meet, Skype albo Zoom.

Google Meet – terapia online

Na początek dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z komunikatora: Google Meet. Jego wielką zaletą jest fakt, że nie trzeba instalować na swoim komputerze dodatkowego programu. Wystarczy, że posiadasz konto pocztowe na gmailu. Przed spotkaniem wyślę do ciebie link na podany adres email, który po kliknięciu przeniesie cię do wideo rozmowy – i to wszystko 🙂

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta pocztowego na gmailu, możesz je założyć, korzystając z poniższej instrukcji: https://support.google.com/mail/answer/56256?hl=pl

Terapia psychologiczna przez Skype

Terapia online może się odbyć również przez Skype, który służy do rozmów audio oraz wideo. Aby skorzystać z tej formy połączenia, Skype wymaga instalacji i rejestracji.

Psychoterapia online prowadzona przez  Skype, Zoom, Google Meet
Terapia psychologiczna przez Skype

Instrukcja obsługi Skype dla początkujących:

1. Skype należy zainstalować. W tym celu możesz go pobrać tutaj: https://www.skype.com/pl/get-skype/. Najpierw wybierz odpowiednią wersję (na komputer lub telefon). Następnie w trakcie instalacji stworzysz swoje osobiste konto.

2. Kiedy się zalogujesz, będziesz mógł dodać moje konto Skype do swoich kontaktów – otrzymasz je ode mnie mailem. Tu możesz znaleźć informację jak to zrobić: https://support.skype.com/pl/faq/fa34807/jak-znalezc-nowe-kontakty-w-skypie

3. Kiedy nadejdzie czas na spotkanie – należy wybrać z listy kontaktowej mój kontakt i nacisnąć przycisk “rozmowa” lub “rozmowa wideo”.

4. Warto pamiętać, że rozmowa wymaga posiadania kamerki i mikrofonu (większośc laptopów ma je wbudowane).

Jeśli przed spotkaniem miałbyś / – abyś jakieś pytania odnośnie np. kwestii technicznych pomocy psychologicznej online, zapraszam do kontaktu – chętnie pomogę 🙂

W jakich problemach mogę pomóc?

Przykładowe trudności, z jakimi możesz zgłosić się na spotkanie to:
  • kryzys życiowy,
  • problemy w związku,
  • poradzenie sobie z bieżącymi problemami,
  • depresja, obniżony nastrój,
  • stany lękowe, lęk,
  • poczucie pustki / samotności,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • potrzeba podjęcia trafnej decyzji,
  • chęć zmiany swojego życia,
  • chęć zwiększenia efektywności,
  • skuteczne zaplanowanie i osiągnięcie swoich celów,
  • chęć lepszego radzenia sobie z trudnymi emocjami (złość, smutek, żal),
  • czy po prostu potrzeba rozmowy i być może zastanowienia się, co dalej.

Ile kosztuje i trwa terapia online?

  • spotkanie z psychologiem to koszt 170zł za spotkanie,
  • czas trwania spotkania: 50min.
  • ilość spotkań jest uzależniona od indywidualnej sytuacji i potrzeb.

Psychoterapia online – czy warto?

Pamiętaj, że korzystanie z usług psychologa to akt odwagi. Tak samo, jak ze złamaną ręką idzie się do lekarza, doświadczając trudności życiowych warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Terapia online to również okazja do rozwoju, pracy nad sobą i zmiany swojego życia.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii online?
  1. Chcesz spotkać się z konkretnym specjalistą, ale nie możesz pojawić się osobiście na spotkaniu.
  2. Obawiasz się spotkania twarzą w twarz, a chciałbyś / – abayś zrobić pierwszy krok.
  3. Czujesz, że taka forma spotkań odpowiada twoim potrzebom.
  4. Zależy ci na odbyciu spotkania w komfortowych warunkach oraz zaoszczędzeniu czasu na dojazdach.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże podjąć ci decyzję, jaką formę spotkania wybrać. Pomoc psychologiczna online ma wiele zalet oraz potwierdzoną skuteczność. Ostatecznie jednak warto kierować się własną preferencją i potrzebami.

Dane kontaktowe

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej online lub stacjonarnej, zapraszam do kontaktu

W celu umówienia spotkania proszę o kontakt tel. lub mailowy:
A jeśli masz pytania bądź wątpliwości, zapraszam do skorzystania z bezpłatnej 15 min. konsultacji telefonicznej 🙂

Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku

Lao Tzu

About Author

Adrian Okoń

Dyplomowany psycholog oraz certyfikowanym coach. Jako psycholog pracuje w podejściu Terapii Skoncentrownanej na Rozwiązaniach, w ramach której wspólnie z Klientem poszukuję jak najlepszych rozwiązań w jego sytuacji. Prowadzę spotkania w gabinecie oraz online. Specjalizuję się w pracy z osobami dorosłymi oraz młodzieżą od 15 roku życia. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP) oraz członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR).

Leave a Comment